Menu Zamknij

Porady budowlane szamba betonowe

SZAMBA BETONOWE – USYTUOWANIE, BUDOWA, EKSPLOATACJA

zmontaż zbiornika betonowego
Montaż szamba betonowego we wcześniej przygotowanym wykopie
szamba-betonowe-2
Szambo betonowe dwu-komorowe
 SZAMBA BETONOWE – USYTUOWANIE A PRZEPISY

Ścieki powstają w każdym domu. Dla wielu z nas jedynym wyjściem na pozbycie się tych nieczystości jest gromadzenie ich w szambach. Najpopularniejsze zbiorniki na ścieki to te betonowe. Decydując się na budowę domu w okolicy, w której nie ma kanalizacji, a także z dala od innych zabudowań, musimy stanąć przed wyborem wykonawcy szamba. Firma Gozmak przedstawia Państwu swoją szeroką ofertę na szamba betonowe, zbiorniki żelbetonowe na nieczystości płynne jedno lub dwukomorowe, pojedyńcze lub łączone. Nasze produkty dostarczane są na plac budowy jako produkty gotowe – kompletne, szczelne szamba betonowe, zabezpieczone masą asfaltowo-kauczukową z płytą przykrywającą oraz z kominkiem.

Budowa szamba betonowego związana jest z przestrzeganiem pewnych norm bezpieczeństwa, które każdy inwestor musi spełnić, aby zapewnić jego bezpieczną i prawidłową eksploatację. Szamba betonowe są regularnie opróżnianymi zbiornikami na nieczystości. Szambo betonowe zazwyczaj zbudowane jest tak, że część wierzchnia – połączona z powierzchnią ziemi posiada właz wykonany z żeliwa. Wewnątrz zbiornika zastosowana jest rura wywiewna, zapewniająca cyrkulację powietrza.

PRZEPISY BUDOWLANE

Należy przede wszystkim zapoznać się z przepisami. Przepisy budowlane nakazują wybudowanie szamba betonowego w określonych odległościach; są to:
– odległość od najbliższego budynku mieszkalnego – co najmniej 5 m
– od studni – co najmniej 15 m
– od granicy działki/drogi 7,5 m.
W przypadku budowy szamba na użytek gospodarstw domowych normy odległościowe mogą zostać zmniejszone. Jednakże możliwe jest to wyłącznie za zgodą Urzędu Gminy i Inspektora Sanitarnego na szczeblu wojewódzkim.
Decyzję w którym miejscu zbudujemy szambo, powinniśmy oznaczyć w planie zagospodarowania (składanym wraz z pozwoleniem na budowę) na wczesnym etapie planów budowy.
Jeśli uzyskaliśmy pozwolenie na budowę z innymi warunkami, a po fakcie zmienimy zdanie i zdecydujemy się na budowę szamba betonowego, należy zgłosić ten fakt w urzędzie na minimum 30 dni od planowania rozpoczęcia prac. A zatem w konsekwencji  musimy złożyć stosowny wniosek. Zgłoszenie winno zawierać:
– rodzaj i zakres wykonywanych prac
– termin rozpoczęcia budowy szamba betonowego.

EKSPLOATACJA – JAKA POWINNA BYĆ WIELKOŚĆ ZBIORNIKA BETONOWEGO NA SZAMBO?

Wielkość zbiornika to jedna z kluczowych decyzji, które musimy podjąć. Najprościej będzie przyjąć, że szacunkowo jeden domownik wytwarza od 70 do 100 litrów ścieków dziennie. Tak więc łatwo obliczyć, że dla 4-osobowej rodziny potrzebujemy pojemnika o pojemności minimum 5,6 m3, zakładając, że wywóz nieczystości odbywał się będzie co 14 dni.
Jeśli wymiary naszej działki pozwalają na większy zbiornik, zainstalujmy taki – oszczędzając sobie kosztów częstszego wywozu.
Warto również dowiedzieć się, jakimi wozami dysponuje lokalne przedsiębiorstwo wywozu ścieków. Dzięki temu zamontowany .  zbiornik będzie miał taką pojemność, która umożliwi wywóz jednym kursem wozu asenizacyjnego.

BUDOWA SZAMBA BETONOWEGO

Bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe, a takim są właśnie szamba betonowe, są najczęściej z betonu. Taki zbiornik można ustawić praktycznie na każdym rodzaju gruntu (gleby). Należy jedynie pamiętać o bezwzględnym wymogu jego szczelności. Szamba betonowe firmy Gozmak zabezpieczamy masą asfaltowo-kauczukową. To powoduje, że są szczelne i bezpieczne dla środowiska. Nawet na terenach z wysokim stanem wód gruntowych, po opróżnieniu szamba zbiornik na nieczystości wykonany z betonu z pewnością nie będzie stwarzał nam problemów (nie zostanie on wyparty).
Zbiorniki betonowe na nieczystości płynne mają podstawową przewagę nad innymi. Warto wymienić ich największe zalety: są trwałe, odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo zaimpregnowane, prawdopodobnie będą służyć bezawaryjnie nawet 30 lat!

Etapy budowy szamba betonowego:

1. Pierwszy etap prac to wykonanie wykopu. Ze względu na duże rozmiary jakie mają szamba betonowe oraz głębokość wykopu pod nie, do tego etapu prac najlepiej użyć ciężkiego sprzętu. Wykop powinien być szerszy o ok 30 cm niż osadzany zbiornik betonowy na szambo.

2. Gotowe zbiorniki maja tę zaletę, że szybko się je montuje i nie jest konieczne zakotwienie ich w gruncie. Osadzenie zbiornika na dnie wykopu odbywa się z użyciem ciężkiego sprzętu – niezbędny jest samochód samowyładowczy (HDS). Firma Gozmak dysponuje transportem z HDS. Dzięki temu zamawiając szamba betonowe od nas jako od producenta – macie Państwo gwarancję najniższej ceny z profesjonalnym transportem i montażem. Następnie montujemy płytę przykrywającą – koniecznie na zaprawę. Przestrzegamy przed montowaniem tego elementu szamba betonowego na piankę, jest to niedopuszczalne! Wreszcie ostatnią częścią tego etapu prac jest osadzenie sięgających poziomu terenu, elementów kominków inspekcyjnych. Kominki przykrywa się dostarczonymi razem ze zbiornikiem płytami włazowymi.

szamba betonowe osadzanie  Szamba betonowe z pokrywą i żeliwnymi kominkami

3. Szamba betonowe – wreszcie etap trzeci montażu. Doprowadzenie ścieków do szamba. Do zbiornika podłącza się przewód kanalizacyjny wychodzący z budynku. Konieczne jest jego odpowiednie ułożenie. Często ten etap jest już gotowy, bo wykonany wcześniej, podczas innych prac na budowie. Jednakże w tym miejscu warto wspomnieć jakie są prawidłowe parametry montażu rury kanalizacyjnej. Przede wszystkim rurę trzeba ułożyć ze spadkiem. Rekomendujemy spadek co najmniej 2 %, koniecznie na głębokości 1-1,5 m, około 10 cm poniżej głębokości przemarzania gruntu. Jeżeli z jakiś powodów na terenie budowy nie możemy spełnić tego warunku, rurę kanalizacyjną układamy wyżej. Wówczas jednak konieczne jest jej ocieplenie. Wszystkie połączenia trzeba uszczelnić. Gdy zaprawa “zwiąże”  szambo betonowe można zasypać.

Istotna jest również wentylacja zbiornika. Należy pamiętać, że ścieki zawierają resztki pożywienia, detergenty, szczątki tkanin, papierów – są więc siedliskiem bakterii i wirusów chorobotwórczych. Podczas beztlenowej fermentacji bakterie się mnożą, rozwijają się pasożyty, powstaje dwutlenek węgla i toksyczne gazy. Z tego właśnie powodu każdy bezodpływowy zbiornik na szamba musi posiadać odpowietrzenie. Jeżeli zbiornik nie będzie posiadał żadnych otworów wentylacyjnych, wytworzy się w nim podciśnienie. To spowoduje, że ścieki nie będą spływały do szamba. Zbiorniki firmy Gozmak posiadają betonowy kominek wyprowadzony powyżej poziomu terenu. Wg przepisów minimalna wysokość to 0,5 m powyżej poziomu terenu).

Szamba betonowe podłączenie do budynku

WYBÓR WYKONAWCY ZBIORNIKA NA NIECZYSTOŚCI PŁYNNE

Do montażu i produkcji szamba betonowego, najlepiej jest wybrać renomowaną firmę, służącą fachowym doradztwem, cieszącą się dobrą opinią, ze sporym doświadczeniem w realizowaniu tego typu inwestycji jakim jest budowa szamba betonowego. Niewątpliwie takim wiodącym producentem szamb i zbiorników jest firma Gozmak. Szamba betonowe, które produkujemy, wykonujemy z najwyższej jakości materiałów i posiadają odpowiednie certyfikaty jakości. Zostały dopuszczone do produkcji przez Państwowy Instytut Badawczy ( m.in. Instytut Ochrony Środowiska).

Szamba betonowe, plastikowe a może z kręgów?

Budowa własnego domu to ogromne przedsięwzięcie finansowe. Wielu inwestorów szacując początkowo kosztorys – w późniejszym czasie dochodzi do wniosku, że cała inwestycja kosztuje o wiele więcej. Dzieje się tak z wielu względów. Drożeją materiały i usługi, pojawiają się nieoczekiwane kłopoty, konieczne jest użycie innych, droższych rozwiązań itp. Konieczne jest wówczas wypracowanie kompromisu, szukanie oszczędności i podjęcie decyzji o ich zastosowaniu.

Otrzymujemy zapytania na temat budowy szamba betonowego z gotowych kręgów. Absolutnie odradzamy szukanie rozwiązań w tym zakresie. Budowa szamba betonowego powinna zostać przeprowadzona solidnie – tak aby za kilka lat nie wykonywać tego zadania ponownie. Jako producent szamba betonowego zalecamy powierzenie montażu specjalistycznej firmie, gdyż tylko sprawdzone produkty, posiadające aprobatę techniczną gwarantują Państwu poprawne funkcjonowanie szamba betonowego. Zatem w konsekwencji –  bez konieczności ponownego niszczenia zagospodarowanego wokół domu terenu, ogrodu itp.

Szamba z kręgów – popularne jeszcze niegdyś, są rozwiązaniem nieco tańszym, lecz niezwykle kłopotliwym. Bardzo trudno jest w warunkach domowych wykonać prawidłowe połączenie dna szamba z kręgami, oraz poszczególnych kręgów. Szambo takie z całą pewnością będzie nieszczelne, a trujące ścieki po pewnym czasie prawie napewno będą przenikać do gleby.

Szamba betonowe firmy Gozmak, które oferujemy, produkujemy w warunkach fabrycznych, z najwyższej jakości betonu. Istotne jest także to, że są wykonujemy izolację – więc są szczelne, bezpieczne i ekologiczne. Warto także zauważyć, że dzięki temu, że zamawiacie je Państwo bezpośrednio u producenta – mają najlepszą cenę ! Zapraszamy !

Zobacz też naszą ofertę na

Allegro

OLX